Yine ÇEDES: Öğretmen öğrencileri camiye götürmek istedi veli, engel oldu

KOCAELİ – Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesi kapsamında okullarda yürütülmeye başlanan etkinlikler giderek yaygınlaşıyor. Proje kapsamında “manevi danışman” olarak görevlendirilen imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kuran kursu hocaları, okullarda öğrencilere “değerler eğitimi” veriyor.

Konu ile ilgili tartışmalar devam ederken Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yeni bir olay yaşandı. 30 Ağustos Ortaokulu’nda görev yapan ücretli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni öğrencilere takke ve eşarp giydirerek camiye götürmek istedi.

Velilerin haberi olmadan çocukların okul dışına çıkarıldığını fark eden bir veli duruma engel oldu. Olayı kayıt altına alan veli, öğretmeni uyararak öğrencilerin okula geri dönmesini sağladı.

Öğretmene engel olan velinin, “Benim iznim yok, çocukları götüremezsiniz” demesine karşılık Din Bilgisi Öğretmeni, “Benim hatam” diye yanıt vererek özür diledi. 12 Mart günü gerçekleşen olayın ortaya çıkması sonrası Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 Nolu Şubesi Başkanı Sabri Mutlu okula giderek konu hakkında bilgi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ÇEDES protokolünün dozunu giderek artırıldığını ifade eden Şube Başkanı Sabri Mutlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ders okulda işlenir” dedi.

Sabri Mutlu

‘GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Öğrencilerin ders saatinde keyfi olarak okul dışına çıkarılmasının hem hukuki hem de meşru zemininin olmadığını ifade eden Mutlu, “MEB, öğretmenlere “mesleki eğitim adı altında” ezbere videolar izlemeyi dayatıp, ücretli ve sözleşmeli öğretmen ayıbını sürdüreceğine, tüm eğitim emekçilerin kadrolu istihdam hakkını teslim etmeli ve göreve başlattığı her eğitim emekçisini yasal prosedürler ve temel eğitim ilkeleri tarafından bilgilendirmelidir. Şubemizin gösterdiği laiklik refleksi, Eğitim-İş’in ülkenin hiçbir yerinde laiklik ve pedagoji karşıtı eylemlere geçit vermeyeceğinin de ispatı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x